Co potřebuje koťátko

 

Tento text („návod/manuál ke koťátku) dostávají zájemci o naše koťátka a zahrnuje informace, které mohou být pro začínající chovatele/majitele užitečné. Podobné texty využívají i jiné chovatelské stanice

 

Vybrali jste si ruské modré koťátko. Brzy zjistíte, že Vaše volba byla správná. Rusky jsou opravdové aristokratky mezi kočkami, vynikají nejen nevšední elegancí a krásou, ale i ušlechtilou povahou. Jsou nesmírně inteligentní, vnímavé a mimořádně čistotné.

I když jsou poměrně temperamentní, nejsou destruktivní a neničí věci kolem sebe, proto jsou ideálními bytovými kočkami. Nemají rády velké změny a k neznámým lidem přistupují s nedůvěrou. Svůj domov a lidi v něm však milují a jsou velmi příjemnými společníky. Přejeme Vám hodně společných radostí.

 

Pár rad pro začátek

 1. Zdraví

Najděte si dobrého veterináře, nejlépe poblíž svého bydliště. Zeptejte se sousedů a známých, jaké zkušenosti s ním mají, zda se ho zvířata nebojí, je-li ochotný atd. Při jakémkoliv podezření na nemoc neváhejte ho navštívit! Pravidelně očkujte (platnost očkování je vyznačena v očkovacím průkazu). Pravidelně odčervujte (dvakrát do roka). Pokud chcete cestovat za hranice (i na Slovensko), založit chov nebo koťátko volně vypouštět do zahrady, nechte ho načipovat.

 

 1. Hygiena

  • Záchodek. Může být otevřený (lépe se udržuje, hned vidíte, zda je čistý) nebo krytý (poskytuje větší soukromí).

  • Stelivo. Nejlépe hrudkující. Nám se nejvíce osvědčilo stelivo Bio Kat´s Micro. Vytváří pevné hrudky, které se dobře vybírají. Nasypte do záchodku dostatečné množství steliva (vrstvu min. 5 cm) a pravidelně (alespoň dvakrát denně) čistěte. Na čistění si opatřete speciální děrovanou lopatku. Stelivo průběžně doplňujte (důležitá je stálá vrstva) a jednou za čas ho úplně vyměňte.

  • Kartáčování. Srst rusek nevyžaduje velkou péči. Opatřete si kartáč (ne kovový) a občas (tak jednou za týden) koťátko vykartáčujte. Bude to brát jako součást mazlení. Pokud koťátko často hladíte, nemusíte ani kartáčovat.

  • Koupání. Ruskou kočku nemusíte koupat. Někteří chovatelé koupou před výstavou.

  • Zastřihování drápků. Podle potřeby stříhejte opatrně koťátku drápky. V chovatelských potřebách se prodávají speciální kleštičky.

  • Čistění uší a očí. Podle potřeby. Většinou se koťátko čistí samo. Ouška čistíme vatičkou na špejli, očka tampónkem namočeným v borové vodě. Výtok z uší a očí může být příznak nemoci.

 

 1. Pelíšek

Kočka si zpravidla vybere místo ke spaní a odpočinku sama. Zkuste jí ale nabídnout měkký a teplý pelíšek, uvidíte, jestli ho přijme. Rusky jsou velké milovnice tepla, rády se vyhřívají na okenním parapetu nebo na topení.

 

 1. Zábava

Opatřete koťátku hračky. Nemusíte ani žádné kupovat, nejvíce si vyhraje s úplně obyčejnými věcmi: kuličkou papíru, ptačím pírkem, špuntem, víčkem od petlahve, střapečkem na šňůrce nebo gumě, lehkým míčkem, obalem od kindervajíčka. Pokud nemáte moc času na hraní, můžete hračku zavěsit. Velmi důležité je šplhadlo/škrabadlo, na kterém se koťátko vyřádí, obrousí si drápky a netrhá pak nábytek a koberce.

 

 1. Strava

Opatřete koťátku dvě až tři mističky. Dobré jsou nerezové s gumovou základnou, která neklouže.

Koťátko musí mít stále k dispozici čistou vodu. Prodávají se i speciální napájecí fontánky. Kravské mléko se jako nápoj pro kočky nehodí, má jiné složení než kočičí a může přivodit zdravotní potíže.

 • Je možné krmit pouze granulkami. Nešetřete na granulkách, nakupujte ve specializovaných prodejnách, ne v hypermarketech. Ideální je tzv. superprémiové krmivo, má vyvážené složení i s potřebnými vitamíny a minerály a projeví se na zdraví koťátka a kvalitě jeho srsti (pro koťata se hodí krmivo s označením KITTEN). Osvědčené značky: Royal Canin, Acana, Nutro, Proplan, Gimpet, Yams, Eucanuba, Sanabelle, Trainer, Hill´s, Technicall, Mastery. Koťátko si vybere samo.

 • Protože je kočka masožravá šelma, je možné jí občas dopřát syrové (po přemrznutí) nebo nesolené vařené maso – hovězí, drůbeží, libové vepřové.

 • Pro zpestření je možné dát jednou denně kapsičku (Royal Canin, Yams, Gourmet Perle, Schesir) nebo paštičku (Gourmet, Gimpet), případně masovou konzervičku (Shiny cat, Cosma, Schesir). Velké konzervy nedoporučuji, dlouho se spotřebovávají, kazí se.

 • Občas můžete dát kousek jemného sýra, pribináček, trochu kondenzovaného mléka (Tatra grand).

 • Za odměnu může dát kočičí bonbónek (je velký výběr) nebo tyčinku (nejlepší je Dein Bestes – jen v DM)

 • Pro doplnění vitamínů i jako pamlsek je vhodná pasta Calo-Pet.

NEDÁVEJTE zbytky lidské potravy (obsahují sůl a koření, které kočičkám škodí), uzeniny, sladkosti (čokoládu).

 

První rok krmte koťátko tři- až čtyřikrát denně, v dospělosti dvakrát denně. U dospělých a kastrovaných koček hlídejte váhu.

 

 1. Procházky, pobyt venku

Ruské kočky se naučí snadno (rychleji než psi) chodit na vodítku. Vhodný je postrojek (obojek spojený s uchycením přes hrudník) s navíjecím vodítkem. Rušným prostředím (obcí) je nejlépe pronést koťátko připoutané v tašce s otvorem pro hlavu (prodávají se v chovatelských potřebách, jsou určeny hlavně pro malé pejsky). V lese či na louce můžete už zkusit vodítko. Nenechte se odradit počátečním protestem, zkoušejte to po chvilkách, koťátko si procházky oblíbí. V létě dopřáváme kočičkám pobyt na zahradě na dlouhém vodítku.

 

 1. Kočičí organizace

Máte-li ušlechtilé koťátko, je dobré vstoupit do Svazu chovatelů koček, organizace pod Českým svazem chovatelů. Základní organizace (ZO) jsou ve větších městech a mají i své webové stránky, na kterých jsou mj. umístěny informace o podmínkách členství. Na schůzích Svazu se dozvíte novinky z chovatelského světa a seznámíte se i s dalšími chovateli. Setkání lidí, které spojuje společný zájem, je vždy příjemným obohacením. Chovatelům ruských modrých koček je určen Klub chovatelů ruských modrých koček (www.ruskamodra.eu ), jehož cílem je podporovat kvalitu českých chovů tohoto plemene.

 

 1. Výstavy

Vystavovat koťátko je možné od tří měsíců. Podmínkou přijetí na výstavu je členství v ZO Svazu chovatelů koček, která přihlášku na výstavu potvrdí. Podrobné informace o výstavách i přípravě na ně najdete na webu ZO.

 

 1. Chov

Pro chov ušlechtilých koček platí chovatelské předpisy, které je nezbytné dodržovat. Prosím, nestaňte se množiteli koček, staňte se, pokud k tomu máte podmínky a pokud Vám to přinese radost, chovateli v nejlepším slova smyslu. Plemeno ruská modrá si to zaslouží. Uvažujete-li o chovu, prostudujte si pečlivě chovatelské předpisy, jež najdete na stránkách ZO i Svazu chovatelů koček (získání chovnosti, registrace chovatelské stanice, krytí, získání rodokmenu atd.) V případě, že o chov nemáte z jakéhokoliv důvodu zájem, bude pro Vás i Vaše koťátko lepší, dáte-li je vykastrovat. Poraďte se se svým veterinářem. I kastráty je možné vystavovat.

 

 1. Bezpečnost

Pozor na ostré předměty, oheň, chemické prostředky a léky, jedovaté rostliny, agresivní zvířata a děti, otevřená okna a nekryté balkóny.

 

 1. Trestání

Koťátko nebijte. Bezprostředně po prohřešku mu jej důrazně vytkněte (ne, nesmíš, dolů – krátké pokyny rychle pochopí, zapamatuje si, co nesmí dělat), zahrozte, zasyčte, tleskněte, případně hříšníka postříkejte trochou vody. Opožděné tresty nemají smysl. Jediným způsobem výchovy je důslednost ve Vašem přístupu.

 

 1. Mazlení

Hrajte si s koťátkem a často se s ním mazlete. Vaši lásku Vám mnohonásobně oplatí. Kočka není pes, její náklonnost si musíte zasloužit.

 

 1. Zdroje informací

 

Děkujeme předem za zprávy o koťátku, moc nám na něm záleží!