Máme nové koťátko

 

Než tyto věty s radostí rozhlásíme do celého světa, měli bychom si uvědomit, že s příchodem nového člena naší domácnosti můžou jako nechtěný bonus přijít i infekční nemoci, které se nám můžou jednoduše přenést na ostatní zvířecí kamarády.

 

Jak tedy postupovat?

Ještě před příchodem nového koťátka zřídíme karanténní místnost, kam koťátko umístíme. Karanténní místnost zní dost tvrdě, takže tento výraz pozměníme na místnost, kde bude koťátko oddělěno od ostatních zvířat. K tomuto účelu skvěle slouží ložnice nebo dětský pokoj. Koťátko nikdy nezavíráme do místnosti, kde nemá kontakt s lidmi, do tmavé místnosti bez oken ani do malých místností bez zařízení. I přes veškerou snahu o jeho zdraví, musíme především dbát na psychickou pohodu, kterou nově příchozímu koťátku vytvoříme!

První den po příjezdu se koťátku pouze věnujeme v odděleném pokoji a nezatěžujeme jej jakýmikoli výtěry, odběry krve atp. Až naznáme, že kotě je již v naprosté psychické pohodě a je dobře zabydleno, můžeme přistoupit k následujícím testům:

 

-        Test na FIV (Feline Immunodeficiency Virus) a na FeLV (Feline Leukemia Virus). Nestačí potvrzení chovatele, že matka i otec jsou negativní. Uvědomme si, že kotě se mohlo setkat i s jinými jedinci v chovatelské stanici a také, že existuje bezpříznakové nosičství těchto chorob (o něm si povíme konkrétně při popisu jednotlivých nemocí v dalších číslech tohoto časopisu). Pokud je koťátko již na FeLV očkováno, vyžádáme si od chovatele potvrzený test o negativitě, který provedl před očkováním, nebo kotě otestujeme. V tomto případě nevadí, že je již kotě očkováno, jelikož se testuje na Ag – Antigen. Pouze od očkování do testu by měl být interval zhruba jednoho měsíce.

            Co k testu potřebujeme: 1 ml krve (plasmy, séra) v EDTA zkumavce.

-         Rozbor trusu: jednak necháme otestovat trus na parazity a dále necháme udělat kompletní bakteriologický rozbor (i bezpříznakově se může vyskytnout: Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum, Campylobacter spp., Salmonella spp. atp.

            Co k testu potřebujeme: 3 x sběr trusu, dělaný obden. Buď zaslat ve trusovce nebo v        igelitových sáčcích.

-        Výtěr nosu: výtěr nosu doporučujeme k diagnostikování respiračních onemocnění a onemocnění, která mají vliv na pohlavní ústrojí, jako např.: Haemophilus felis, Bordetella bronchiseptica, Chlamydophila felis, Mycoplasma felis, Pseudomonas aeruginosa atp.

Co k testu potřebujeme: 1 x výtěr na suchý tampon, 2 x výtěr na tampon s Amies mediem.

-        Výtěr pohlavních orgánů: diagnostikou pohlavních onemocnění zabráníte rozšíření daného onemocnění mezi celou skupinu zvířat (omezíte tak vstřebávání plodů, deformitám koťat, mrtvě rozeným plodům). Jedná se zejména o záludný Streptococcus canis, který se podílí na mnoha reprodukčních problémech.

            Co k testu potřebujeme: 1 x – 2 x výtěr na tampon s Amies mediem.

 

Pobyt koťátka v karanténě nebude nikterak dlouhý. Uvedená vyšetření zaberou cca 4 – 5 dnů a toto krátké čekání se vám do budoucna určitě vyplatí!

Pokud tyto testy budou negativní a vy máte stejně testované i ostatní jedince v domácnosti, můžete s radostí a hlavně s klidem začít seznamovat koťátko s ostatními kamarády.

Odběrový materiál zasíláme na vyžádání na emailové adrese. laborator@sevaron.cz

Ceny a mnohem více informací naleznete na webovových stránkách: www.sevaronlab.cz

 

Na vaše podněty a dotazy se těší:

 

Bc. Hana Lepková

konzultantka Diagnostické laboratoře

Mobil: +420 776 034 166

e-mail: lepkova@sevaron.cz